Blog

Site yönetimi ile ilgili mevzuatlar, kanunlar ve sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz yazılar

Apartman Gürültü Yönetmeliği


Apartman Gürültü Yönetmeliği

Apartmandaki kat sakinleri huzur içinde yaşamaları için bir takım kurallara uymak zorundadırlar. Bu kuralların başında Apartman Gürültü Yönetmeliği gelmektedir. 

Apartman Gürültü Yönetmeliği ne göre uyulması gereken kurallar şu şekildedir;
  • Her türlü gereksiz gürültüden kaçınılmalıdır.
  • Mesai günlerinde öğleyin saat 13 ile 15 arasında (öğle istirahatı) ve geceleri saat 19:00 – 07:00 gürültülü hareketler yasaktır.

  • Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca istirahat vakti olarak kabul edilir.

  • Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak sadece odanın içinde duyulacak kadar açılır.Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası Nedir ?

Apartmanda gürültü yapmanın cezası, Kabahatler Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre, suçun niteliğine göre yaptırım para cezası olabileceği gibi, hapis cezası da olabilir.


Kabahatler Kanunu

Gürültü
Madde 36 -
(1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.
(2) Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.
(3) Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.


Türk Ticaret Kanunu

Kişilerin huzur ve sükununu bozma
Madde 123 - Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.Burada "Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültü" konusunu açmak gerekirse; örneğin bir yüksek sesle müzik dinlemek ile bir çocuğun ağlaması aynı şey değildir. Çoçuğun ağlaması yaşamın doğasında olan bir şeydir. Ancak yüksek ses ile müzik dinlemek keyfi bir davranıştır. Yukarıda da belirtildiği gibi dinlediğiniz müziğin sesi bulunduğunuz odanın dışına çıkmayacak şekilde olmalıdır. 

Belirtilen saatler içinde ev içinde tadilat veya tamirat yapamazsınız. Yapacağınız tadilat önem arz ediyor ve o an yapılması gerekiyor ise mutlaka gürültüsü duyulacak olan daire sakinlerine durumu izah ederek onların onayını alınız. Zira sizin evinizde oluşan ve hemen tadilat gerektiren durumu komşularınız bilmiyordur.

Bayanların temizlik konusunda da çok dikkatli olmaları gerekir. Örneğin; balkonunuzdan aşağı halı veya başka bir bez silkeleyemezsiniz. Belirtilen saatlerde elektrik süpürgesi çalıştıramazsınız. 


Apartmanlar sayesinde her ne kadar insanların komşuları artmış ve yakınlaşmış olsa da aslında komşuluk ilişkilerinden uzaklaşmıştır. Siz her ne olursa olsun komşularınız ile aranızı bozmayın ve birbirinize karşı saygı da kusur etmeyiniz. 


Ücretsiz Apartman Site Yönetim Programı

Başlangıç planı şimdi ve her zaman ücretsiz


İlgili Başlıklar