Kullanım Kılavuzları

Tüm sorularınızın cevapları burada. Basitten zora Biyos'da neyin nasıl yapıldığını adım adım öğrenin.

Borç oluşturma


Yeni bir borç kaydı oluşturmak için sol sütundaki menüden Aidatlar linkine tıklayınız ve açılan sayfanın sağ üst köşesinde Borç Ekle ve Toplu Borç Ekle olarak iki buton göreceksiniz. Borç ekle tek bir kişiye borç eklemek için kullandığımız bir ekrandır. Toplu borç ekleme ise daha detaylı birden fazla kişiye borç ekleyeceğimiz ekrandır.

Borç Ekle butonuna tıklayalım. Borç ekleme ekranında sizden aşağıdaki veriler istenmektedir.

Açıklama : Oluşturduğunuz borca ilişikin bir açıklama yazınız. (Örneğin : 2016 Aralık Ayı Aidatı .. gibi )

Hesap : Borçlandıracağınız kişi ismini yazınız. Kişi ismini yazarken altta yazdığınız harflere uygun kişiler listelenir ve listeden seçim yapabilirsiniz. Daha önceden kaydetmediğiniz bir hesap ismi yazmanız durumunda Biyos yazdığınız isimle yeni bir hesap oluşturacaktır.

Tutar : Oluşturduğunuz borç kaydının tutarını giriniz.

Düzenleme Tarihi : Borç kaydının düzenlendiği tarihtir. Otomatik olarak bugünün tarihi gelecektir. İleriye veya geriye dönük bir tarih girebilirsiniz.

Son Ödeme Tarihi : Borcun son ödeme (vade) tarihidir. Otomatik olarak ay sonu tarihi gelir. İleriye veya geriye dönük bir tarih girebilirsiniz. Girmiş olduğunuz son ödeme tarihine göre Biyos aidatlar ekranında borcun ödenmesine kaç gün kaldığı veya kaç gün geçtiği şeklinde sizi bilgilendirecektir. Aynı zamanda son ödeme tarihine göre eğer ki gecikme tazminatınız aktif ise sizin belirlediğiniz oranda günlük gecikme tazminatı eklenecektir.

Kategori : Oluşturduğunuz borç kaydının kategorisini seçebilir veya yeni oluşturabilirsiniz. (Örneğin ; aidat, yakıt, temizlik gideri vs. gibi..)

Son olarak "Kaydet" butonuna tıklayarak oluşturduğumuz borç kaydını kaydedebiliriz.

Not : Aynı ekrana herhangi bir hesap kartı içindeyken sağ üst köşede "Diğer" butonunun altında "Borç Ekle" linkine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.


İlgili Başlıklar