Kullanım Kılavuzları

Tüm sorularınızın cevapları burada. Basitten zora Biyos'da neyin nasıl yapıldığını adım adım öğrenin.

Toplu aidat borcu


Toplu aidat borcu oluşturmak için sol sütundaki menüden Aidatlar linkine tıklayınız ve açılan sayfanın sağ üst köşesinde Borç Ekle ve Toplu Borç Ekle olarak iki buton göreceksiniz. Borç ekle tek bir kişiye borç eklemek için kullandığımız bir ekrandır. Toplu borç ekleme ise daha detaylı birden fazla kişiye borç ekleyeceğimiz ekrandır.

Toplu Borç Ekle butonuna tıklayalım. Toplu borç ekleme ekranında sizden aşağıdaki veriler istenmektedir.

Borçlandırma Tipi : Eklediğiniz toplu borçlandırmanın tipini seçmelisiniz. "Toplu Aidat Borcu" seçeneğini seçelim.

Açıklama : Açıklama kısmı Biyos tarafından Bulunduğumuz Yıl - Bulunduğumuz Ay ayı aidatı (2016 - Aralık ayı aidatı) şeklinde otomatik olarak gelir. Eğer bir tekrarlama görevi oluşturursanız son tekrarlama tarihine kadar ay ve yıl artarak devam eder.

Hesaplar : Kiracılar, yoksa kat malikleri ve kat malikleri şeklinde iki seçenek bulunmaktadır.

Kiracılar, yoksa kat malikleri seçeneği seçili ise oluşturulan toplu aidat borcunu dairede bir kiracı var ise kiracıya, dairede kiracı yok ise kat malikine yansıtır.
Kat malikleri seçeneği seçili ise oluşturulan toplu aidat borcunu yalnızca kat maliklerine yansıtır.

Oluşturduğunuz toplu borçlandırmada borcun aktarılmasını istemediğiniz hesaplar var ise hesaplar alanın hemen altında yer alan "Seçimi özelleştir" linkine tıklayarak bu hesapların seçimini kaldırabilirsiniz. (Örneğin;Yönetici aidat ödemiyor veya kısmı ödeme yapıyor ise)

Tutar : Oluşturulan toplu borçlandırmada seçilen hesaplara aktarılacak olan borç tutarını giriniz.

Düzenleme Tarihi : Toplu borçlandırmanı düzenlendiği tarihtir. Otomatik olarak bugünün tarihi gelecektir. İleriye veya geriye dönük bir tarih girebilirsiniz.

Son Ödeme Tarihi : Borcun son ödeme (vade) tarihidir. Otomatik olarak ay sonu tarihi gelir. İleriye veya geriye dönük bir tarih girebilirsiniz. Girmiş olduğunuz son ödeme tarihine göre Biyos aidatlar ekranında borcun ödenmesine kaç gün kaldığı veya kaç gün geçtiği şeklinde sizi bilgilendirecektir. Aynı zamanda son ödeme tarihine göre eğer ki gecikme tazminatınız aktif ise sizin belirlediğiniz oranda günlük gecikme tazminatı eklenecektir.


Tekrarla : Düzenleme tarihinin hemen sağında bulunan "Tekrarla" butona tıklayarak oluşturduğunuz bu borcu ileri zamanlarda da tekrarlarabilirsiniz. Tekrarla butonuna bastığınızda Düzenleme Tarihi ve Son Ödeme Tarihi yerine aşağıdaki alanlar gelecektir ;

İlk Tekrar Tarihi : Oluşturulan borcu ilk tekrar tarihini girin yani başlangıç tarihini seçiniz. (Örneğin : 01.10.2016) İleriye veya geriye dönük bir tarih girebilirsiniz.

Tarihine Kadar Tekrarla : Oluşturulan borcun ilk tekrar tarihinden hangi tarihe kadar tekrarlanmasını istiyorsanız o tarihi seçiniz. (Örneğin : 01.10.2017)

Ödeme Tarihi : Tekrarlama tarihinden { 10 } gün sonra olarak otomatik gelmektedir. Burada otomatik gelen 10 sayısını değiştirebilirsiniz.

Yapılan tekrarlama görevini konrol etmek için Tarihine Kadar Tekrarla alanının sağında yer alan göz ikonuna tıklayarak tekrarlama görevinin hangi tarihlerde çalışacağını ve son ödeme tarihini görebilirsiniz.


Kategori : Oluşturduğunuz borç kaydının kategorisini seçebilir veya yeni oluşturabilirsiniz. (Örneğin ; aidat, yakıt, temizlik gideri vs. gibi..)

Son olarak "Kaydet" butonuna tıklayarak oluşturduğumuz borç kaydını kaydedebiliriz.

Not: Bir dairede herhangi bir kat maliki veya kiracı ataması yapılmadı ise toplu borçlandırma oluşturulmaz.

Hatırlatma : Oluşturduğunuz toplu borçlandırmaları toplu olarak silebilirsiniz.


İlgili Başlıklar