Blog

Site yönetimi ile ilgili mevzuatlar, kanunlar ve sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz yazılar

Apartman Ortak Kullanım Alanları ve Ortak Giderler ile İlgili Sorunlar


Apartmanlarda ortak kullanım alanları ile ilgili genellikle sorun olan ve sıkça sorulan sorulardan sorular genellikle;

- Ben asansörü hiç kullanmıyorum. Asansör bakım ücreti ödemek zorunda mıyım?
- Zemin katta oturuyorum. Çatıdan su sızıyor ve bunun için yapılacak yalıtım ücretini ödemeli miyim?
- Her katta iki daire bulunan bir apartmanın sağ bloğundan su sızıyor. Bunu sadece sağ tarafta oturanlar ödemeli değil mi?
- Binanın altında bir dükkanım var ve iki yanıda camekan ile kaplı. Bina dış cephe kaplaması yaptırıyor. Bu gidere hangi oranda katılmalıyım. Dükkanımda dış kaplama yapılacak bir cephe yok.

vs. gibi soruları çoğaltabiliriz.

Hangi Giderlere Katılmak Zorundayız?

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 4. maddesine göre apartmanlarda ortak kullanım alanları açıkça belirtilmiştir. Apartman ortak kullanım alanları için yapılacak bakım ve onarım giderleri için her kat maliki arsa payı oranınca sorumludur. Yani sizin nerede ve hangi konumda oturduğunuza bakılmaksızın bu giderlere arsa payı oranınızca katılmak zorundasınız.

Hangi Giderlere Katılmak Zorunda Değiliz?

Apartman Yönetimi yönetmeliğinde bazı anagayrimenküle yapılacak olan bazı yenilik ve ilaveleri lüks olarak tanımlamış ve bu gidere herkesin katılma zorunluluğunun bulunmadığı açıkça belirtilmiştir. Ancak bunun ayrımını da çok iyi belirlemek gerekir. Size göre yapılan bir yenilik aslında bir ihtiyaçtı ama size lüks gelebilir ve bu çok masraflı lüks harcama kapsamına girmez. Örnek verecek olursak bina altına bir spor salonu yapılmasına karar alındı. Bu çok masraflı ve lüks harcamalar kapsamına girer ve herkes katılmak zorunda değildir. Bu gidere katılanlar spor salonunda faydalanır ve katılmayanlar ise faydalanamaz. Katılmayanlar daha sonra paylarına düşen oranda ödeme yapıp faydalanabilir.

Çok masraflı ve lüks olanlar: Madde 43 – Yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir. Bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.

Bununla beraber, başlangıçta giderlere katılmıyan kat maliki veya onun külli veya cüzi halefleri yenilik ve ilavelerin yapılması ve korunması giderlerine sonradan, kendi arsa payları oranında katılırlarsa, yapılan lüks yenilik veya ilaveden faydalanma hakkını kazanırlar.